Portretter av Marja

Det er tidlig lørdag morgen. Det er kaldt. 20 minus. Jeg sitter i bilen og ser på et strålende vinterlandskap utover Valdalsfjella. Sola er straks på vei opp.

Passasjerdøra går opp, et kaldgufs brer seg i bilen og Marja setter seg inn. Vi skal ta bilder. Portretter. Ute. I dette fantastiske lyset.

Alt ligger til rette for en bra «photo shoot». Nå er det opp til oss.

IMG_5067
Vi tar de første bildene allerede før sola tar tak. Kaldt blått lys gir en spesiell stemning.
IMG_5107
Plutselig kommer sola sigende over Orrknallen og farger himmelen. På med blitsen og motlysbilde. Vi får et helt annet uttrykk.
IMG_5159
Så stiger sola høyere og det gylne morgenlyset sprer seg utover landskapet. Lager skygger i ansiktet.

Vi har nå holdt på en stund (220 bilder), så tar vi en pause. Småfrossen setter vi oss i bilen. Elin (Marjas mor) og Marja har med te og boller. Vi prater om løst og fast. Om fremtiden. Marja er ei bestemt jente. Hun satser.

IMG_5235
God og varm går vi ut og tar flere bilder. Sola er akkurat passe dempet bak litt dis, men sender fortsatt gylne farger over snøen.
IMG_5260
Så gode votter er det ikke mange som har. De kler å være med på bildet. Samme farge som Marjas hår og øyne. Varme farger mot det kalde blå.
IMG_5239
Vi tar mange bilder. Varierer med ulike positurer og vinkler for å få variasjon. 
IMG_5221
Ro.
IMG_5385
Marja skifter til mer robuste klær og får som takk at fotografen kaster masse snø på henne. Det gir et fint uttrykk. Vinter.

Vi avlslutter dagen med en spasertur oppover i lia, tar noen bilder i helfigur. Skal prøve å få med litt landskap.

IMG_5334
Motlysbilde tatt uten blits. Gjør redigeringen vanskelig, men man må jo utfordre litt. Prøve å skape noe.

Så er vi plutselig ferdig. Ingen sier «nå er vi ferdig», det bare blir slik. For begge to. Etter to timer og over 400 bilder. Håper dere liker dem.

IMG_5367
Marja spaserer inn i soloppgangen, nynnende på en joik. Hun elsker fjellet.

En stor takk til Marja som vil at jeg skal ta bilder av henne som hun kan bruke i sin videre karriere. Takk til Elin for holding av reflektor, for hjelp med detaljer (nei håret må ligge mer ned i en bue mellom lua og øret) og for varm te. Og takk til Valdalsfjellet for et strålende lys.

Marjas sang for kongeparet (NRK TV – kongepar i 25 år) kan du se her. (Facebook) eller her (NRKs nettside, fra ca. 1:30:00)

Vi snakkes.

Jørn.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s